Jakie surowce wykorzystuje się do produkcji płyt wiórowych?
Płyty wiórowe są znane jako świetne zamienniki drewna. Wyróżnia je korzystna cena oraz lekkość, co znacznie ułatwia w wielu sytuacjach ich transport, a także montaż. Są też ognioodporne i niepodatne na działanie pleśni i grzybów. Wykonane w odpowiedni sposób mają też optymalne parametry wytrzymałościowe. To wszystko sprawia, że są wykorzystywane w różnych branżach. Z czego powstają płyty wiórowe?
Płyty wiórowe — co jest potrzebne do ich wykonania?
Do wykonania płyt wiórowych wykorzystywana jest najczęściej zrębka liściasta, choć oprócz tego do ich produkcji używa się również pozostałości po obróbce drzew iglastych. Ponadto do stworzenia opisywanych produktów potrzebujemy syntetycznej żywicy, która pozwala na połączenie ze sobą wszystkich zrębków. Proces przebiega w wysokiej temperaturze oraz pod dużym ciśnieniem. Warto podkreślić, że możliwe jest uszlachetnienie gotowych płyt wiórowych, np. wykorzystując w tym celu okleiny. Dzięki temu znajdują wiele zastosowań.
Gdzie wykorzystuje się płyty wiórowe?
Budownictwo to jedna z głównych branży, która wykorzystuje płyty wiórowe. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że przemysł ten używa głównie wariantów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Tego rodzaju produkty służą do wykładania warstwy podłogowej, a także wewnętrznej części ścian, a nierzadko również warianty o odpowiednich parametrach są umieszczane zewnętrznych stronach budynków.
Nie należy także zapominać o tym, że płyty wiórowe służą też do produkcji mebli. Powstają z nich szafki, biurka czy stoliki. Wszystko dzięki temu, że, tak jak zostało wspomniane, mogą być wykończone na wiele sposobów — odmienne kolory czy wzory sprawiają, że świetnie ożywiają różnego rodzaju aranżacje i nadają wnętrzom pożądany charakter.