Czy biomasa stanowi przyszłość branży grzewczej?
Od lat jednym z najczęściej wykorzystywanych do ogrzewania materiałów jest węgiel. Należy jednak pamiętać, że ma on również wady, wśród których jedna z najważniejszych to negatywny wpływ na środowisko. Obecnie coraz większą uwagę przykłada się do rozwiązań ekologicznych, dlatego szuka się zamienników wspomnianego źródła energii. Jednym z nich jest biomasa. Czy rzeczywiście może ona stać się naszą przyszłością? Jakie ma zalety?
Czy opłaca się zastąpić węgiel biomasą?
Tak jak zostało wspomniane, biomasa nierzadko określana jest jako zastępcze źródło energii dla węgla. Przede wszystkim podczas spalania materiałów powstałych z odpadów drzewnych nie emitujemy do atmosfery znacznych ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Ponadto należy zaznaczyć, że biomasa jest bardzo wydajna, a przy tym kosztuje niewiele, co przekłada się na jej ekonomiczność. Co więcej, powstaje z odnawialnych źródeł energii, a więc takich, których na pewno nie zabraknie.
Obecnie próbujemy walczyć ze smogiem, szczególnie dokuczliwym w dużych miastach, a także z innymi zanieczyszczeniami oraz niszczeniem środowiska, szczególnie z myślą o kolejnych pokoleniach. Jeżeli chcemy zadbać o naturę, konieczny jest wybór przyjaznych dla niej rozwiązań, dlatego biomasa stanowi tak ważny materiał grzewczy.
Nadmiar odpadów drzewnych a biomasa
To właśnie w znacznej mierze z odpadków drzewnych powstaje biomasa. Warszawa jest jedną z miejscowości, z których przedsiębiorstwo EMILIA je odbiera w celu tworzenia alternatywnych dla węgla źródeł energii. Jeśli więc jeszcze bardziej chcemy jeszcze bardziej przyczynić się do ochrony środowiska i prowadzimy tartak, warsztat stolarski lub inne miejsce, gdzie pozostają zrębki czy zrzyny, możemy je sprzedać, a dzięki temu chronić środowisko i jednocześnie zarabiać.